Mazanje odprtega kolesja

Vbrizgavanje

Einspritz

Lastnosti:

Za te sisiteme je značilno, da se posebno lepljivo mazivo na gonilno vreteno nanaša s pomočjo pretoka zraka. Uporabljajo se šobe s širokim snopom z zunanjim tvorjenjem mešanice maziva in zraka. Glede na tlačni vir maziva za enote za vbrizgavanje lahko sisteme za vbrizgavanje razdelimo na tri skupine – vbrizgavanje:

  • z električno črpalko
  • s pnevmatsko črpalko za črpanje iz soda SAF
  • z EJEKTORJI

VBRIZGAVANJE Z ELEKTRIČNO ČRPALKO:

Opis:

Tlačni vir maziva je električna batna črpalka z več izhodov (a). Enoto za vbrizgavanje (b) neposredno oskrbuje izhod črpalke. Če je uporabljenih več enot za vbrizgavanje, je vsaka enota priključena na svoj izhod črpalke. Enoto za vbrizgavanje sestavljajo progresivni razdelilnik z batnim detektorjem in šobe s širokim snopom SD. Število uporabljenih šob je odvisno širine zobov. Efektivna širina vbrizgavanja ene šobe je 160 mm pri optimalni razdalji od mazalnega mesta na straneh zobov. Sisitem je mogoče opremiti tudi s preklopnimi ventili za preklop med enotami za vbrizgavanje na dve smeri vrtenja ali pri različnih režimih obratovanja. Del sistema za zrak predstavlja enota za zrak (c) z zapornim ventilom, iz katere se dovaja zrak v enoto za vbrizgavanje.

Funkcija:

Sistem deluje v cilkih, t.j. z menjavanjem delovanja (črpalka teče) in pavze (črpalka miruje). Ko se črpalka (a) zažene, se mazivo črpa preko izhodov črpalke. Istočasno se odpre ventil 2/2 v enoti za zrak (c). Črpano mazivo se v progresivnem razdelilniku enakomerno porazdeli na vse šobe SD enote za vbrizgavanje (b). Progresivni razdelilnik je del enote za vbrizgavanje. Batni detektor razdelilnika služi za nadzor nad mazivom. Mazivo, ki se črpa v šobe SD, se v izhodu šobe pomeša z zrakom (t.i. zunanje tvorjenje mešanice). S pomočjo zraka se mazivo nanaša na strani zobov. Po poteku obratovalnega časa se črpalka izklopi in z določeno zamudo se zapre ventil 2/2 v enoti za zrak. Tako se zaključi cikel. Cikli se ponavljajo cel čas delovanja mazalne naprave. Alternativno lahko uporabimo tudi t.i. krmiljene šobe. Te šobe avtomatsko uravnavajo dovod zraka. Zrak doteka le toliko časa, dokler se v šobo črpa mazivo. Z uporabo krmiljenih šob se poraba zraka močno zmanjša.

Standardni elementi za vbrizgavanje z električno črpalko:

  • a – črpalke

    • električne P 203, P 215

  • b – enote za vbrizgavanje

    • z razdelilnikom SSV-N ali SSV (brez nadzora), 1-5 šob SD (nekrmiljene) ali SDL (krmiljene)

  •  cenote za zrak

    • enota za zrak 2/2-1/8"; 2/2-1/4"; 2/2-1/2"

Drugi deli sistema:

  • pribor: preklopni ventil 3/2 med vodi
  • mazalni vodi: cevi, navoji, pritrdilni material in montažni material

Glavna področja uporabe:

Za manjša ali srednja kolesja z majhno ali srednjo porabo maziva. (ročične in vretenske stiskalnice, lopatasta kolesja in obračala velikih bagrov, krogelni mlini in vrtljive peči v cementarnah …)

VBRIZGAVANJE S ČRPALKO SAF:

Opis:

Tlačni vir maziva je pnevmatska črpalka za črpanje iz soda SAF (a) z enim ali dvema izhodoma za priključitev ene ali dveh enot za vbrizgavanje. Enoto za vbrizgavanje sestavljajo progresivni razdelilnik z batnim detektorjem in šobe s širokim snopom SD. Število uporabljenih šob je odvisno širine zobov. Efektivna širina vbrizgavanja ene šobe je 160 mm pri optimalni razdalji od mazalnega mesta na straneh zobov. Sisitem je mogoče opremiti tudi s preklopnimi ventili za preklop med enotami za vbrizgavanje na dve smeri vrtenja ali pri različnih režimih obratovanja. Del sistema za zrak predstavlja enota za zrak (c) z zapornim ventilom in z ventilom 3/2 za črpalko SAF.

Funkcija:

Sistem deluje v cilkih, t.j. z menjavanjem delovanja (črpalka teče) in pavze (črpalka miruje). V času delovanja črpalka pod tlakom ca. 6 sekund potiska maivo. pri vsakem potisku se črpa 1,1 cm3 maziva. Ko se črpalka (a) zažene, se mazivo črpa preko izhodov črpalke. Istočasno se odpre ventil 2/2 v enoti za zrak (c). Črpano mazivo se v progresivnem razdelilniku enakomerno porazdeli na vse šobe SD enote za vbrizgavanje (b). Progresivni razdelilnik je del enote za vbrizgavanje. Batni detektor razdelilnika služi za nadzor nad mazivom. Mazivo, ki se črpa v šobe SD, se v izhodu šobe pomeša z zrakom (t.i. zunanje tvorjenje mešanice). S pomočjo zraka se mazivo nanaša na strani zobov. Po poteku obratovalnega časa se črpalka izklopi in z določeno zamudo se zapre ventil 2/2 v enoti za zrak. Tako se zaključi cikel. Cikli se ponavljajo cel čas delovanja mazalne naprave. Alternativno lahko uporabimo tudi t.i. krmiljene šobe. Te šobe avtomatsko uravnavajo dovod zraka. Zrak doteka le toliko časa, dokler se v šobo črpa mazivo. Z uporabo krmiljenih šob se poraba zraka močno zmanjša.

Standardni elementi za vbrizgavanje s črpalko SAF:

  • a – črpalke

    • pnevmatska črpalka za črpanje iz soda SAF 1
    • pnevmatska črpalka za črpanje iz soda SAF 2

  • b – enote za vbrizgavanje

    • z razdelilnikom SSV-N ali SSV (brez nadzora), 1-5 šob SD (nekrmiljene) ali SDL (krmiljene)

  •  c – enote na zrak

    • enota za zrak 2/2-1/8"; 2/2-1/4"; 2/2-1/2" (za šobe)
    • enota za zrak 3/2-1/4" (za črpalko)

Drugi deli sistema:

  • pribor: preklopni ventil 3/2 med enotami za vbrizgavanje ali med vodi
  • mazalni vodi: cevi, navoji, pritrdilni material in montažni material

Glavna področja uporabe:

Za 1 ali 2 vreteni s srednjo ali večjo širino zobov, z 1 ali 2 smermi vrtenja - srednje in velike vrtljive peči, obračala bagrov, krogelni mlini …

VBRIZGAVANJE Z EJEKTORJI:

Opis:

Sistem predstavlja pnevmatska črpalka za črpanje iz soda (a), ki preko glavnega mazalnega voda oskrbuje EJEKTORJE. EJEKTORJI so nanizani v enoti z ejektorji. EJEKTOR je pnevmatska enobatna črpalka, ki omogoča nastavitev količine črpanega maziva brez lastnega rezervoarja. Enota za zrak z zapornim ventilom 2/2 in enota za zrak z ventilom 5/2 ali 3/2 za EJKTOR sta prav tako nameščeni v enoti z ejektorji. Izhod EJKTORJA je povezan z vhodom progresivnega razdelilnika SSV-N, ki skupaj s šobami SD predstavlja enoto za vbrizgavanje (c). Število šob SD, ki so nameščene v enoti za vbrizgavanje, je odvisno od širine zobov vretena.

 

 

Funkcija:

Polnilna čepalka v glavnem vodu stalno vzdržuje mazivo pod lahkim tlakom, kar omogoča neovirano polnjenje prekatov ejektorjev. Ena enota z ejektorji je primerna za mazanje le enega gonilnega vretena. Mazalni režim se posamezno nastavi za vsak EJEKTOR. V nastavljenih intervalih se odpre dovod zraka v enoto za vbrizgavanje, istočasno pa EJEKTOR potisne mazivo. Količino maziva za posamezen potisk je mogoče nastaviti. Z EJEKTORJEM črpano mazivo se v progresivnem razdelilniku enakomerno porazdeli na vse šobe SD enote za vbrizgavanje. Progresivni razdelilnik je del enote za vbrizgavanje. Batni detektor razdelilnika služi za nadzor nad mazivom. Mazivo, ki se črpa v šobe SD, se v izhodu šobe pomeša z zrakom (t.i. zunanje tvorjenje mešanice). S pomočjo zraka se mazivo nanaša na strani zobov. Po izvedbi tlačnega potiska se dovod zraka v EJEKTOR zapre in z določeno zamudo se zapre tudi ventil 2/2. S tem se zaključi mazalni cikel. Cikli se ponavljajo cel čas delovanja mazalne naprave.

Standardni elementi za vbrizgavanje z EJEKTORJI:

  •  a – črpalke

    • pnevmatska črpalka za črpanje iz soda - PowerMaster III, Lubrigun

  •  b – enote z ejektorj

    • EJEKTORJI - 0,74 cm3/pomik; 3,30 cm3/pomik
    • enota za zrak za šobe - 2/2-1/4"; 2/2-1/2"
    • enota za zrak za EJEKTORJE - 3/2-1/8", oz. 5/2-1/8"
    • manometer, zaporni ventil, enota za ejektorje, navoji, preklopni vod

  • c – enote za vbrizgavanje

    • z razdelilnikom SSV-N ali SSV (brez nadzora), 1-5 šob SD (nekrmiljene) ali SDL (krmiljene)

Drugi deli sistema:

  • mazalni vodi: cevi, navoji, pritrdilni material in montažni material

Glavna področja uporabe:

Tam, kjer je treba mazati 3 ali več gonilnih vreten s širokimi ali zelo širokimi zobovi. Vseeno ali potrebujejo enak mazalni režim ali ne. Prednost sistema je, da ga je mogoče postopoma širiti; npr. pri progresivnem vzdrževanju mlinov ali drugih naprav in pri naknadnem dodajanju kolesja.

Berater Branko Šimac