Tlačno mazanje ležajev z oljem ali mastjo

Večlinijski in progresivni sistem

Mehrleitungs- und Progressivsysteme

Lastnosti:

Za večlinijske sisteme je značilno, da je črpalka z več črpalnimi elementi oz. z več dozirnimi izhodi neposredno preko cevovodov povezana z mazalnimi mesti. Večlinijski sistemi so pogosto kombinirani s progresivnimi razdelilniki, ki prejeto mazivo dovajajo preko več izhodov do mazalnih mest. Progresivni razdelilniki so lahko nameščeni tudi v dveh ravneh eden za drugim. Gre za neposredno mazanje, to pomeni, da se vso mazivo, ki ga iztisne črpalka, odvede do mazalnih mest. Ta sistem je primeren za mazanje strojev, postrojenj in naprav z manjšim ali srednjim številom mazalnih mest (do 30; ob uporabi progresivnih razdelilnikov do 200 mazalnih mest), ki se nahajajo v bližini črpalke. Količina maziva, ki se dovaja do neposredno povezanega mazalnega mesta z določenim časovnim intervalom, se nastavi na ustreznem črpalnem elementu črpalke. Na mestih, ki so povezana preko progresivnega razdelilnika, se količina maziva razdeli v razmerju, ki ustreza razporeditvi izhodov razdelilnika.

Opis:

Mazivo dovaja visokotlačna črpalka (a). Črpalka ima ustrezno število izhodov (1-30). Mazalna mesta so preko cevovodov neposredno povezana z izhodom črpalke ali za mazalna mesta z manjšo porabo maziva preko nanizanih progresivnih razdelilnikov (b). Glede na razporeditev dobijo mazalna mesta mazivo iz progresivnega razdelilnika v razmerju 1:1 ali v drugem potrebnem razmerju.

 

 

Funkcija:

Ko črpalka deluje, se mazivo, ki ga iztisne črpalni element, prenese do ustreznega mazalnega mesta. Če je priključen progresivni razdelilnik, se iztisnjeno mazivo enakomerno porazdeli po izhodih razdelilnika, in sicer polnijo enega za drugim, torej progresivno. Tako vedno dozirajo točno količino maziva. Doziranje iz naslednjega izhoda vedno sledi celotnemu doziranju iz prejšnjega izhoda. Če je eden od izhodov zaprt, se "njegova" doza prenese in doda sledeči dozi. Če sta zaprta dva zaporedna izhoda, se obe dozi preneseta in dodata tretji dozi, itd. Z različnim kombiniranjem odprtih in zaprtih izhodov je tako mogoče določiti različne količine maziva v takšnem razmerju, ki najbolje ustreza posameznim mazalnim potrebam. Posebna lastnost progresivnega sistema, ki izhaja iz zaporednega načina delovanja progresivnega razdelilnika, je, da v primeru zamašitve kateregakoli izhoda razdelilnika pride do zaustavitve celotnega sistema. To se kot prednost uporablja za bolj enostavno in zanesljivo nadziranje progresivnega sistema. V ta namen se uparablja SSV-N razdelilnik, ki je opremljen z visokotlačnim induktivnim stikalom (detektor, ki se odziva na premikanje delovnega bata razdelilnika). Eno stikalo zadostuje za 100% nadzorovanje nekaj sto mazalnih mest!

Standardni elementi za večlinijske in progresivne sisteme:

  • a. črpalke

    • ročne: HP 15, HPG 15, HP 500 W, HP 500 W SSV
    • električne: QLS 301, QLS 311, QLS 401, QLS 421, P 203, P 223, P233, P 205, P 215, P 230, ZPU 01, ZPU 02
    • pnevmatske: PP 15, PPG 15, PPO 18, PPGO 18, PTL 201

  • b. progresivni razdelilnik

    • SSV, SSV-K, SSV-N, SSV-KNQLS, SSVM, SSVM-K, SSVM-KS, SSVM-N, SSVD, SSVD-K, SSVD-N

Drugi deli sistema:

  • pribor: indikatorji stanja maziva v rezervoarju, varnostni ventili, manometri itd.
  • mazalni vodi: cevi, cevni priključki, pritrdilni in montažni material

Glavna področja uporabe:

Za mazanje strojev ali postrojenj z manjšim številom mazalnih mest, ki so med seboj oddaljena z majhno razdaljo (oz. so nanizani v skupini). Tipični stroj z večlinijskim sistemom mazanja je drobilnik kamna. Progresivni sistem se uporablja v premični tehniki, npr. pri vlečnih vozilih, nakladačih, gradbenih strojih, poljedelskih strojih, pri gradnji cest, v lesni in živilski industriji itd.

Berater Branko Šimac